24 Martie :

  
1714: Constantin Brâncoveanu este mazilit | 1973: Pink Floyd lansează albumul Dark Side of the Moon | 1990: A luat ființă Serviciul Român de Informații (SRI)
 


 
Adresa de email

4 + 6 =


 
 
 
 
 
 
 
 
 

Castigatorii Crosului „Ziua Olimpica” sunt toti participantii

Vremea buna a tinut si in acest an cu alergatorii Crosului „Ziua Olimpica”, actiune sportiva care s-a desfasurat in cele mai bune conditii pe aleile Parcului Monument, duminica, 03.06.2012, incepand cu ora 09:00. Organizatorii locali ai acestei editii au fost: Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Braila, Primaria Municipiului Braila, Academia Olimpica Romana – filiala Braila, cu sprijinul Inspectoratului Scolar Judetean Braila si Clubului Sportiv Municipal Braila. Crosul s-a desfasurat sub patronajul Comitetului Olimpic si Sportiv Roman care a oferit tricouri inscriptionate cu mesajul „Olympic Day” tuturor participantilor, organizatorilor, voluntarilor sportivi si celor care au sustinut aceasta competitie.

            Organizatorii au inregistrat la finalul competitiei un numar de 365 participanti inscrisi la cele 5 categorii de alergatori (Elevi gimnaziu - 215, Elevi liceu - 88, Sportivi - 16, Alte categorii: pana in 40 de ani – 29; peste 40 de ani – 17).  Participarea reprezinta un record pentru primele 3 edititii ale crosului. Au fost oferite 32 de premii constand din diplome, materiale si echipamente sportive care au fost asigurate de Primaria Municipiului Braila (fete, toate categoriile), DJST Braila (baieti, toate categoriile). Castigatorii din acest an la Crosul „Ziua Olimpica” au fost urmatorii:


Ziua Olimpica Braila


Categoria Elevi de gimnaziu:

Fete

Loc I – Topor Danusia (Liceul cu Program Sportiv)

Loc 2 – Sandu Adelina (Liceul cu Program Sportiv)

Loc 3 – Ivănuş Claudia (Sc. cu cls I-VIII – Gaiseanca)

 

Baieti

Loc I – Nedelcu Cristian (Sc. „Al. I. Cuza”))

Loc 2 – Caraivan Stefan (Sc. cu cls I-VIII – Sutesti)

Loc 3 – Panait Cosmin (Sc. „M. Eminescu”)

 

Categoria Elevi de liceu:

Fete:

Loc I –  Radianov Bianca (Liceul Teoretic „M. Sebastian”)

Loc 2 – Lucian Bianca (C.N. „N. Balcescu”)

Loc 3 – Bucşan Georgiana (Liceul Teoretic „N. Iorga”)

 

Baieti:

Loc I – Ciuciu Ioan Dionisie (C.N. „N. Balcescu”)

Loc 2 – Burlacu Alex (C.N. „Ana Aslan”)

Loc 3 – Serban Bogdan (C.N. „N. Balcescu”)

 

Categoria Sportivi:

Fete:

Loc I – Matei Raisa (Universitatea „Dunarea de Jos” Galati)

Loc 2 – Topea Flavia (LPS – sectie performanta)

Loc 3 – Mocanu Ionela (LPS – sectie performanta)

 

Baieti:

Loc I – Paraschiv Adrian (LPS – sectie performanta)

Loc 2 – Vasile Stefaniţă Mario (CSM Braila)

Loc 3 – Arbunea Marian (LPS – sectie performanta)

 

Alte categorii:

I. Pana in 40 de ani (peste 18 ani):

Fete:

Loc I – Manolache Ionela (eleva Liceul „M. Basarab” - Maxineni)

Loc 2 – Stan Luiza (prof. ed. fizica LPS)

Loc 3 – Dumitru Maria (liber profesionista)

 

Baieti:

Loc I – Iorga Nicolae Daniel (prof. ed. fizica LPS Braila)

Loc 2 – Mărgineanu Dan (electrician SC Stoner srl)

Loc 3 – Măzărescu Lucian (prof. Sc. cu clasele I-VIII - Sutesti)

 

II. Peste 40 de ani:

Fete:

Loc I – Roată Irina (antrenor CSM Braila)

Loc 2 – Dimian Mia (prof. ed. fizica Sc. „V. Alecsandri”)

Loc 3 – Dascălu Anişoara (antrenor CSM Braila)

Baieti:

Loc I – Surdeanu Nicu (angajat Sindicatul Invatamantului Braila)

Loc 2 – Trica Gheorge (pensionar M.I.)

Loc 3 – Tudor Tudorel (liber profesionist)

 

Au mai fost premiati „Cel mai tanar” si „Cel mai in varsta” participant, respectiv:

Ionita Bianca – clasa I (8 ani) la Sc. „M. Eminescu”

Creţeanu Aurel – pensionar – 61 de ani

 

Mentionam ca actiunea sportiva a fost sprijinita de 30 de voluntari sportivi, 32 profesori insotitori ai grupurilor de participanti de la diferite scoli din judet si din municipiu, de 7 ciclisti antemergatori de la CSM Braila, de alti 20 de sustinatori implicati in diverse faze de organizare si de desfasurare a competitiei. Coordonarea tehnica si organizatorica a crosului a fost asigurata de:


Concurs de atletism Braila

 

Coordonare organizatorica

DJST Braila/AOR Braila

Coordonare organizatorica

Primaria Municipiului Braila

Coordonare tehnica

(LPS)

Consilier superior: Mircea Carbunaru

Director DCSIT – Camelia Gusatu

Prof. antrenor Nicu Roata

Consilier: Corina Andronache

Inspector: Raluca Lulea

 Prof. antrenor emerit Mihai Dumitru

Referent specialitate: Iuga Paunita

Consilier primar: Carmelia Dragomir

Prof. antrenor Fanel Ionescu

 

 Din aceasta perspectiva, DJST Braila multumeste public tuturor partenerilor si colaboratorilor care au sprijinit buna desfasurare a Crosului „Ziua Olimpica” 2012.


 

Adauga un comentariu pe facebook

 

 

Comentarii (0)


 


 

Modele
ForumBraila.ro: site care prezinta online stiri, informatii si evenimente din viata judetului Braila. Vei gasi adrese utile si date de contact ale firmelor, scolilor, liceelor, gradinitelor si institutiilor publice din Braila, stiri despre prognoza meteo pe urmatoarele zile in judetul nostru, poze, harti si prezentari detaliate despre obiectivele turistice, istorice sau personalitatile Brailei.